Děti i rodiče obdivovali noční spolubydlící

| 1. Září 2017 - 11:13

Každý si chtěl sáhnout. Malé stvoření v rukou zkušeného přírodovědce mělo najednou spoustu obdivovatelů. „Je roztomilý,“ ozývalo se z úst dospělých i dětí. Český Těšín totiž zažil první Noc s netopýry. 

autor: JAG

Akce se koná na různých místech republiky proto, aby se lidé dozvěděli, že tito létavci nejsou žádné krvelačné bestie, ale milí, užiteční tvorové, aby měli informace, proč je chránit, co je ohrožuje a jak se zkoumají. Než asi třicetičlenná skupina doputovala tmou od kostela v centru města k nádrži Hrabina, kde na ně čekala živá ukázka, užila si několik poutavých netopýřích zastavení.

„Rozdám vám obrázky a vy mi děti zaškrtnete, kde si myslíte, že netopýři žijí,“ pobídl na úvod nejmenší ekolog Tomáš Krajča ze sdružení Cieszynianka. Pak všem představil ultrazvukový detektor, který po trase pomáhal poslouchat zvuky, které noční stvoření vydávají.

„Přístroj zvuky netopýrů převádí na nám slyšitelné. Různé frekvence zase odlišují jejich druhy nebo rody. Jedním z nejčastějších netopýrů žijících u nás je rezavý. Jsou pro něj typické tmavé uši a obývá různé štěrbiny na domech. Jinak tady máme létavce, dva vrápence, kteří vypadají, jako by měli na nose třetí ucho a je pro ne typické, že spí zabaleni do svých křídel a zbytek jsou netopýři. Může se stát, že když opravujete střechu a sundáte plech, najdete pod ní celou kolonii,“ vykládal Krajča, zatímco se z detektoru ozývalo různé klepání a pískání.

 

Žijí až 40 let

Netopýři, kteří jsou považování za akrobaty v živočišné říši, mají neobyčejnou schopnost orientace ve tmě právě pomocí ultrazvuků. Podle jejich ozvěny dokážou určit svou polohu v prostoru, rozpoznat okolní překážky, případnou kořist nebo jiné netopýry. „Toho někdy využívají i slepí lidé. Při chůzi něčím v ruce cvakají a díky tomu odhadnou, zda třeba míjejí křoví nebo kde je zeď,“ vysvětloval ekolog a nalákal účastníky, ať si to zkusí.

Rodiče se postavili do jedné řady, děti naproti do druhé asi 50 metrů dál a volaly mami, tati. Ti měli poslepu pak přijít k tomu svému. Nebylo to jednoduché a nepovedlo se to hned všem. Skupina se například ještě dozvěděla, že netopýří trus, tak zvané guáno, je jedním z nejlepších hnojiv. Půdu jedné olomoucké fary dokonce přizpůsobili sběru guána a přivydělávají si jeho prodejem. Všechny druhy netopýrů vyskytující se v Česku jsou hmyzožravé. Jejich potravu tvoří motýli, brouci, pakomáři a jiný drobný hmyz, případně také další zástupci bezobratlých.

Vzhledem k rychlému metabolismu musejí netopýři zkonzumovat hodně potravy – každý dospělý jedinec uloví za noc množství hmyzu odpovídající 1/4 – 1/3 jeho hmotnosti. Jinak jsou dlouhověcí, dožívají se až 40 let. Netopýři žili na Zemi celých 60 milionů let. Nyní často poletují i na zahradách a během noci spořádají úctyhodné množství hmyzu. Lidé by je měli vítat a opatrovat. 

Další články - Českotěšínsko

Muž středního věku se zřítil v noci ze středy na čtvrtek do anglického dvorku budovy bývalého kulturního domu v Českém Těšíně-Stanislavicích. Zachraňovali ho hasiči.

Českotěšínsko | 14.09.2017 - 12:15

Zpěvák Jaromír Nohavica se zřejmě dočká státního vyznamenání. Na setkání s občany to včera na českotěšínském náměstí ČSA oznámil prezident Miloš Zeman. Dnes jeho třídenní návštěva v Moravskoslezském kraji...

Českotěšínsko | 07.09.2017 - 13:12

Prezident Miloš Zeman navštíví Český Těšín ve středu 6. září. Oznámila to tisková mluvčí města Dorota Havlíková.

Českotěšínsko | 30.08.2017 - 10:15

Na polské straně hranice, přímo ve středu polského Těšína, byl na začátku měsíce nalezen netopýr, který trpěl vzteklinou.

Českotěšínsko | 29.08.2017 - 07:52