Děti i rodiče obdivovali noční spolubydlící

| 1. Září 2017 - 11:13

Každý si chtěl sáhnout. Malé stvoření v rukou zkušeného přírodovědce mělo najednou spoustu obdivovatelů. „Je roztomilý,“ ozývalo se z úst dospělých i dětí. Český Těšín totiž zažil první Noc s netopýry. 

autor: JAG

Akce se koná na různých místech republiky proto, aby se lidé dozvěděli, že tito létavci nejsou žádné krvelačné bestie, ale milí, užiteční tvorové, aby měli informace, proč je chránit, co je ohrožuje a jak se zkoumají. Než asi třicetičlenná skupina doputovala tmou od kostela v centru města k nádrži Hrabina, kde na ně čekala živá ukázka, užila si několik poutavých netopýřích zastavení.

„Rozdám vám obrázky a vy mi děti zaškrtnete, kde si myslíte, že netopýři žijí,“ pobídl na úvod nejmenší ekolog Tomáš Krajča ze sdružení Cieszynianka. Pak všem představil ultrazvukový detektor, který po trase pomáhal poslouchat zvuky, které noční stvoření vydávají.

„Přístroj zvuky netopýrů převádí na nám slyšitelné. Různé frekvence zase odlišují jejich druhy nebo rody. Jedním z nejčastějších netopýrů žijících u nás je rezavý. Jsou pro něj typické tmavé uši a obývá různé štěrbiny na domech. Jinak tady máme létavce, dva vrápence, kteří vypadají, jako by měli na nose třetí ucho a je pro ne typické, že spí zabaleni do svých křídel a zbytek jsou netopýři. Může se stát, že když opravujete střechu a sundáte plech, najdete pod ní celou kolonii,“ vykládal Krajča, zatímco se z detektoru ozývalo různé klepání a pískání.

 

Žijí až 40 let

Netopýři, kteří jsou považování za akrobaty v živočišné říši, mají neobyčejnou schopnost orientace ve tmě právě pomocí ultrazvuků. Podle jejich ozvěny dokážou určit svou polohu v prostoru, rozpoznat okolní překážky, případnou kořist nebo jiné netopýry. „Toho někdy využívají i slepí lidé. Při chůzi něčím v ruce cvakají a díky tomu odhadnou, zda třeba míjejí křoví nebo kde je zeď,“ vysvětloval ekolog a nalákal účastníky, ať si to zkusí.

Rodiče se postavili do jedné řady, děti naproti do druhé asi 50 metrů dál a volaly mami, tati. Ti měli poslepu pak přijít k tomu svému. Nebylo to jednoduché a nepovedlo se to hned všem. Skupina se například ještě dozvěděla, že netopýří trus, tak zvané guáno, je jedním z nejlepších hnojiv. Půdu jedné olomoucké fary dokonce přizpůsobili sběru guána a přivydělávají si jeho prodejem. Všechny druhy netopýrů vyskytující se v Česku jsou hmyzožravé. Jejich potravu tvoří motýli, brouci, pakomáři a jiný drobný hmyz, případně také další zástupci bezobratlých.

Vzhledem k rychlému metabolismu musejí netopýři zkonzumovat hodně potravy – každý dospělý jedinec uloví za noc množství hmyzu odpovídající 1/4 – 1/3 jeho hmotnosti. Jinak jsou dlouhověcí, dožívají se až 40 let. Netopýři žili na Zemi celých 60 milionů let. Nyní často poletují i na zahradách a během noci spořádají úctyhodné množství hmyzu. Lidé by je měli vítat a opatrovat. 

Další články - Českotěšínsko

Starosta Českého Těšína Vít Slováček (vlevo) piluje závoru s tehdejším starostou Těšína Bogdanem Fickem.

Deset let od našeho vstupu do Schengenského prostoru si připomeneme společně s občany Těšína ve čtvrtek 21. prosince na mostě Družby. Na všechny čeká od 16.30 hodin atraktivní program.

Českotěšínsko | 19.12.2017 - 10:14

Byť už se dávno neřadí mezi školáky, o mikulášskou nadílku pacienti Nemocnice Český Těšín nepřišli. Ve středu 6. prosince je postupně na všech nemocničních odděleních navštívil Mikuláš s čerty a anděly...

Českotěšínsko | 07.12.2017 - 07:22

Dílčí výsledky přeshraniční spolupráce Muzea Těšínska a Muzea Śląska Cieszyńskiego, které obě instituce společně uskutečňují v rámci realizace projektu Duchovní a hmotná kultura / Kultura materialna i...

Českotěšínsko | 27.11.2017 - 15:57

Založil požár, ohrozil nájemníky domu a zanedlouho poté byl zadržen. Řeč je o 62letém, desetkrát trestaném muži, kterého ještě téhož dne, v sobotu 4. listopadu, policisté obvinili ze spáchání zločinu...

Českotěšínsko | 06.11.2017 - 11:27