Boudy z mostů zmizely

|
Český Těšín, Těšín
| 18. Březen 2008 - 13:04

Kovové boudy, ve kterých poslední roky pohraničníci a celníci úřadovali, zmizely z hraničních mostů přes Olzu než bys řekl švec.

Pro historiky poznamenejme datum: pátek 14. března 2008. V ten den odešel do zapomnění – po červenobílých závorách, které se definitivně zvedly 21. prosince 2007 – další kus neveselé těšínské historie.

„Boudy odvážíme na místní parkoviště a tržnici, tam ještě poslouží hlídačům a výběrčím parkovného,“ říká ředitel Podniku technických služeb v Těšíně Wieslaw Sosin. Kovové budky zůstaly na krk městu po tom, co se je úřadu Slezského vojvodství nepodařilo prodat. Cena byla přemrštěná, přesahovala v přepočtu sto tisíc korun za jeden kus. Úřad tuto výši zdůvodňoval tím, že boudy jsou celoročně obyvatelné. Na mostech po nich zůstaly rezavé obrysy.

Dvě boudy na mostě Svobody se podařilo naložit rychle, práci jeřábu na mostě Přátelství komplikovala nízká konstrukce jeho zastřešení. Zaměstnanci likvidační firmy proto boudu nadzvedli, vložili pod ni trubky a po nich ji odsunuli dál. „Poučili jsem se u starých Egypťánů, ti podobně přemisťovali celé kamenné bloky pyramid,“ smál se operátor jeřábu.

Akce na nějakou dobu zbrzdila pohyb turistů na mostě. Lidé se zastavovali, aby si alespoň mobilním telefonem vyfotili historický okamžik. „Jezdím tudy do práce denně. Pamatuji si hrozné a ponižující chování celníků a řeknu vám, je skvělé že jsou pryč i se svými boudami,“ řekl Kazimír Sikora. Většina přihlížejících si ještě přála odstranění kovové střechy mostu. Ta byla v minulosti postavena, aby na strážce hranice a celníky při službě nepršelo. Zničila kouzlo mostu a výhled na nejstarší část Těšína – Piastovskou věž, zámecký vrch a staré měšťanské domy.

Podle těšínské radnice se na rozebrání kovové konstrukce a střechy zatím nenašly peníze. „Sběrači kovů by si s tím poradili rychle, jen je k tomu pustit,“ usmál se pod knírem Kazimír Sikora.

Autor: 
Dorota Havlíková

Další články - Českotěšínsko

Starosta Českého Těšína Vít Slováček (vlevo) piluje závoru s tehdejším starostou Těšína Bogdanem Fickem.

Deset let od našeho vstupu do Schengenského prostoru si připomeneme společně s občany Těšína ve čtvrtek 21. prosince na mostě Družby. Na všechny čeká od 16.30 hodin atraktivní program.

Českotěšínsko | 19.12.2017 - 10:14

Byť už se dávno neřadí mezi školáky, o mikulášskou nadílku pacienti Nemocnice Český Těšín nepřišli. Ve středu 6. prosince je postupně na všech nemocničních odděleních navštívil Mikuláš s čerty a anděly...

Českotěšínsko | 07.12.2017 - 07:22

Dílčí výsledky přeshraniční spolupráce Muzea Těšínska a Muzea Śląska Cieszyńskiego, které obě instituce společně uskutečňují v rámci realizace projektu Duchovní a hmotná kultura / Kultura materialna i...

Českotěšínsko | 27.11.2017 - 15:57

Založil požár, ohrozil nájemníky domu a zanedlouho poté byl zadržen. Řeč je o 62letém, desetkrát trestaném muži, kterého ještě téhož dne, v sobotu 4. listopadu, policisté obvinili ze spáchání zločinu...

Českotěšínsko | 06.11.2017 - 11:27