Když budou jablunkovští hasiči u nehody první, poradí si i se zraněním

| 12. Březen 2017 - 12:29

Jablunkovští hasiči mají za sebou specializační zdravotnickou přípravu. Tím pádem se jednotka zařadila do kategorie JPO II, která je předurčená pro zásahy u dopravních nehod.

autor: HZS

A to byl i jeden z důvodů „projektu“ pod názvem „first responders“. „Pustili jsme se do nácviku situací, kdy je nutný rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života a v případech, kdy jsme na místě události ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby,“ vysvětlil velitel jablunkovských hasičů David Sadowski.

Díky projektu jednotka pořídila další zdravotnické vybavení v hodnotě přes 80 tisíc korun, jako je nový zdravotnický batoh s přehledným umístěním materiálu, což zjednoduší jeho výběr podle konkrétního úrazu. Zrychlí se poskytnutí pomoci. Obsahuje kompletní pomůcky pro rozšířenou resuscitaci, měření krevního tlaku, pulsu, saturace krve a glukózy. Součástí je AED Philips pro defibrilaci.

„Druhou částí projektu byla odborná příprava členů jednotky. Doposud měla pět členů s tímto akreditovaným zdravotnickým kurzem. Nově ho absolvovalo zbývajících 13 členů,“ doplnil Sadowski. Osobní ochranné pomůcky, jako třeba stejnokroje PS II Nomex, koupil jednotce kraj, zbytek hradilo město Jablunkov. 

Další články - Jablunkovsko

K Hladové studánce, která je kousek od Městského lesa, povede nová přírodní stezka. Město na ni získalo dotace díky přeshraniční spolupráci s obcí Istebna.

Jablunkovsko | 22.03.2017 - 12:55

Dolní Lomná je jednou z mála vesnic v republice, možná jediná, která se sama pustila do restaurační a pohostinské služby. Obecní Hotel pod Akáty si nyní provozuje sama.

Jablunkovsko | 20.03.2017 - 07:06
Ilustrační foto.

Krásného medvěda střetl včera na 3 metry od cesty pod Hrčavou syn starosty Petra Staňa Samuel. 

Jablunkovsko | 16.03.2017 - 10:24

Nejen v Bukovci se pro čápy vylepšovalo hnízdo. Také v Hrádku se pustili do práce, aby se v obci poslové jara konečně usadili.

Jablunkovsko | 13.03.2017 - 15:19