Když budou jablunkovští hasiči u nehody první, poradí si i se zraněním

| 12. Březen 2017 - 12:29

Jablunkovští hasiči mají za sebou specializační zdravotnickou přípravu. Tím pádem se jednotka zařadila do kategorie JPO II, která je předurčená pro zásahy u dopravních nehod.

autor: HZS

A to byl i jeden z důvodů „projektu“ pod názvem „first responders“. „Pustili jsme se do nácviku situací, kdy je nutný rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života a v případech, kdy jsme na místě události ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby,“ vysvětlil velitel jablunkovských hasičů David Sadowski.

Díky projektu jednotka pořídila další zdravotnické vybavení v hodnotě přes 80 tisíc korun, jako je nový zdravotnický batoh s přehledným umístěním materiálu, což zjednoduší jeho výběr podle konkrétního úrazu. Zrychlí se poskytnutí pomoci. Obsahuje kompletní pomůcky pro rozšířenou resuscitaci, měření krevního tlaku, pulsu, saturace krve a glukózy. Součástí je AED Philips pro defibrilaci.

„Druhou částí projektu byla odborná příprava členů jednotky. Doposud měla pět členů s tímto akreditovaným zdravotnickým kurzem. Nově ho absolvovalo zbývajících 13 členů,“ doplnil Sadowski. Osobní ochranné pomůcky, jako třeba stejnokroje PS II Nomex, koupil jednotce kraj, zbytek hradilo město Jablunkov. 

Další články - Jablunkovsko

Je to, jako byste našli pohádkovou chaloupku. Žena z Písku si stavení i zahradu vyzdobila díky svým zručným rukám natolik kouzelně, že je až škoda, že opravdu bydlí na samotě u lesa, kde málokdo...

Jablunkovsko | 26.05.2017 - 08:30

Osud mu rozdal špatné karty a tak s nimi hrál, co mu síly stačily. Když už si konečně vytáhl žolíka, nepomohlo to. Charliemu minulý týden poprvé kapala do těla cytostatika.

Jablunkovsko | 21.05.2017 - 08:03

Osm dětí muselo spojit ruce, aby objaly bukowieckiho starzika. Tento přes 360 let starý jilm horský se dostal do finále ankety Strom roku 2017. Podpoří ho region? Hlasování startuje 15. června. 

Jablunkovsko | 20.05.2017 - 11:58

Společnými silami se pustí do opravy tak zvaného knížecího domu v Jablunkově město a Muzeum Těšínska. Nově vzniklá expozice s názvem Krajina a lidé by měla pak být věnována Trojmezí.

Jablunkovsko | 19.05.2017 - 16:54