V jablunkovském knížecím domě bude muzeum Trojmezí

| 19. Květen 2017 - 16:54

Společnými silami se pustí do opravy tak zvaného knížecího domu v Jablunkově město a Muzeum Těšínska. Nově vzniklá expozice s názvem Krajina a lidé by měla pak být věnována Trojmezí.

Současné prostory v sousední budově na Mariánském náměstí, kde sídlí výstavní síň, jsou nedostačující. „Muzeum Těšínska nabídku uvítalo a záměr projednalo se zřizovatelem, čili vedením Moravskoslezského kraje. Kraj tento záměr podporuje,“ uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Oba subjekty zajistí projektovou a interiérovou dokumentaci, která bude sloužit jako žádost o dotaci. Se záměrem se už seznámili jablunkovští zastupitelé. „O konkrétních krocích budeme hlasovat na dalším setkání,“ potvrdil starosta Jablunkova Jiří Hamrozi. Doplnil, že o náklady na projektovou dokumentaci odhadem za 1,5 milionu korun se podělí město a Moravskoslezský kraj.

Právě Moravskoslezský kraj by měl být žadatelem o poskytnutí dotace. „Pokud se vše podaří, na přelomu roku 2017 bude jasné, zda a kolik peněz jsme dostali,“ upřesnil Ondřeka. Nebude to první dotovaná oprava knížecího domu. Jablunkov už získal 350 tisíc na loňskou opravu zadní části objektu za přibližně 800 tisíc. Další oprava v podobné výši a se stejnou dotační podporou se má odehrát letos. „Plánujeme opravu fasády, oblouků, vstupních dveří a instalaci tří lamp v historickém stylu,“ popsal starosta Jablunkova.

Knížecí dům na nároží ulice plk. Velebnovského a Mariánského náměstí stojí od 16. století a pobývala v něm těšínská kněžna Kateřina Sidonie, manželka těšínského knížete Václava III. Adama. V dalších letech zase kněžna Alžběta Lukrécie. V zadní části budovy bylo od roku 1873 sídlo okresního soudu.

 

Další články - Jablunkovsko

Po osmi stech ujetých kilometrech dorazila do regionu Recyklojízda. Parta lidí, kteří to vzali napříč republikou na elektrokolech, aby podpořili třídění a recyklaci baterií.

Jablunkovsko | 19.09.2017 - 14:16

Už jen málo zbývá Jablunkovance, aby postoupila do zlaté hitparády pořadu - Chtěl bych mít kapelu - se svou písničkou Čarovná studánka. Pomůžete svými hlasy ve třetím vysílání?

Jablunkovsko | 19.09.2017 - 11:08

Jablíček pomálu, zato česneku a medu bylo dost. 

Jablunkovsko | 17.09.2017 - 08:22

Jablunkovské centrum kultury a informací pořádá 16. září tradiční podzimní Jabkový den. 

Jablunkovsko | 15.09.2017 - 11:33