V jablunkovském knížecím domě bude muzeum Trojmezí

| 19. Květen 2017 - 16:54

Společnými silami se pustí do opravy tak zvaného knížecího domu v Jablunkově město a Muzeum Těšínska. Nově vzniklá expozice s názvem Krajina a lidé by měla pak být věnována Trojmezí.

Současné prostory v sousední budově na Mariánském náměstí, kde sídlí výstavní síň, jsou nedostačující. „Muzeum Těšínska nabídku uvítalo a záměr projednalo se zřizovatelem, čili vedením Moravskoslezského kraje. Kraj tento záměr podporuje,“ uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Oba subjekty zajistí projektovou a interiérovou dokumentaci, která bude sloužit jako žádost o dotaci. Se záměrem se už seznámili jablunkovští zastupitelé. „O konkrétních krocích budeme hlasovat na dalším setkání,“ potvrdil starosta Jablunkova Jiří Hamrozi. Doplnil, že o náklady na projektovou dokumentaci odhadem za 1,5 milionu korun se podělí město a Moravskoslezský kraj.

Právě Moravskoslezský kraj by měl být žadatelem o poskytnutí dotace. „Pokud se vše podaří, na přelomu roku 2017 bude jasné, zda a kolik peněz jsme dostali,“ upřesnil Ondřeka. Nebude to první dotovaná oprava knížecího domu. Jablunkov už získal 350 tisíc na loňskou opravu zadní části objektu za přibližně 800 tisíc. Další oprava v podobné výši a se stejnou dotační podporou se má odehrát letos. „Plánujeme opravu fasády, oblouků, vstupních dveří a instalaci tří lamp v historickém stylu,“ popsal starosta Jablunkova.

Knížecí dům na nároží ulice plk. Velebnovského a Mariánského náměstí stojí od 16. století a pobývala v něm těšínská kněžna Kateřina Sidonie, manželka těšínského knížete Václava III. Adama. V dalších letech zase kněžna Alžběta Lukrécie. V zadní části budovy bylo od roku 1873 sídlo okresního soudu.

 

Další články - Jablunkovsko

Zatímco v Bukovci i v Mostech traktoriádám odzvonilo, v Milíkově podomácku vyráběné mašiny válí dál, tedy hlavně jejich řidiči. 

Jablunkovsko | 23.07.2017 - 14:37

Čím starší, tím krásnější. Fotoreportáž z veteránského odpoledne na jablunkovském Mariánském náměstí.

Jablunkovsko | 22.07.2017 - 19:01
Aktualizováno

První historický sraz Veteránů Car Clubu Ostrava se odehraje na Mariánském náměstí v Jablunkově 22. července od 14.30 hodin. Akce začíná už v pátek na Hrčavě u Trojmezí od 10 do 11.30 hodin...

Jablunkovsko | 20.07.2017 - 11:08

Zatímco vloni skrápěl jablunkovský jarmark vytrvalý déšť, letos město porazilo všechny nepříznivé předpovědi. Dvoudenní akce si tak plnými doušky užívaly všechny generace.

Jablunkovsko | 17.07.2017 - 13:03