V jablunkovském knížecím domě bude muzeum Trojmezí

| 19. Květen 2017 - 16:54

Společnými silami se pustí do opravy tak zvaného knížecího domu v Jablunkově město a Muzeum Těšínska. Nově vzniklá expozice s názvem Krajina a lidé by měla pak být věnována Trojmezí.

Současné prostory v sousední budově na Mariánském náměstí, kde sídlí výstavní síň, jsou nedostačující. „Muzeum Těšínska nabídku uvítalo a záměr projednalo se zřizovatelem, čili vedením Moravskoslezského kraje. Kraj tento záměr podporuje,“ uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Oba subjekty zajistí projektovou a interiérovou dokumentaci, která bude sloužit jako žádost o dotaci. Se záměrem se už seznámili jablunkovští zastupitelé. „O konkrétních krocích budeme hlasovat na dalším setkání,“ potvrdil starosta Jablunkova Jiří Hamrozi. Doplnil, že o náklady na projektovou dokumentaci odhadem za 1,5 milionu korun se podělí město a Moravskoslezský kraj.

Právě Moravskoslezský kraj by měl být žadatelem o poskytnutí dotace. „Pokud se vše podaří, na přelomu roku 2017 bude jasné, zda a kolik peněz jsme dostali,“ upřesnil Ondřeka. Nebude to první dotovaná oprava knížecího domu. Jablunkov už získal 350 tisíc na loňskou opravu zadní části objektu za přibližně 800 tisíc. Další oprava v podobné výši a se stejnou dotační podporou se má odehrát letos. „Plánujeme opravu fasády, oblouků, vstupních dveří a instalaci tří lamp v historickém stylu,“ popsal starosta Jablunkova.

Knížecí dům na nároží ulice plk. Velebnovského a Mariánského náměstí stojí od 16. století a pobývala v něm těšínská kněžna Kateřina Sidonie, manželka těšínského knížete Václava III. Adama. V dalších letech zase kněžna Alžběta Lukrécie. V zadní části budovy bylo od roku 1873 sídlo okresního soudu.

 

Další články - Jablunkovsko

Je to, jako byste našli pohádkovou chaloupku. Žena z Písku si stavení i zahradu vyzdobila díky svým zručným rukám natolik kouzelně, že je až škoda, že opravdu bydlí na samotě u lesa, kde málokdo...

Jablunkovsko | 26.05.2017 - 08:30

Osud mu rozdal špatné karty a tak s nimi hrál, co mu síly stačily. Když už si konečně vytáhl žolíka, nepomohlo to. Charliemu minulý týden poprvé kapala do těla cytostatika.

Jablunkovsko | 21.05.2017 - 08:03

Osm dětí muselo spojit ruce, aby objaly bukowieckiho starzika. Tento přes 360 let starý jilm horský se dostal do finále ankety Strom roku 2017. Podpoří ho region? Hlasování startuje 15. června. 

Jablunkovsko | 20.05.2017 - 11:58

Tradiční míchání oveček se koná 20. května od 10 hodin na Kamenitém.

Jablunkovsko | 19.05.2017 - 12:00