Policie konečně hlídá váhu kamiónů

|
Návsí
| 25. Březen 2008 - 8:51

Vyježděné koleje na vozovkách a výtluky – to je důsledek vysokého dopravního zatížení silniční sítě v regionu, a především hlavního tahu 1/11.

Největší škody páchají nadměrně naložené automobily, překračující normy zatížení nákladní vozidla. Těmto praktikám se snaží zamezit ministerstvo dopravy vážením nákladních automobilů.

Přenosnou elektronickou váhu rozložili minulé úterý pracovníci Centra služeb pro silniční dopravu na autobusovém stanovišti v Návsí.

„Zaměřujeme se především na lokální a přeshraniční nákladní dopravu, hlavně se Slovenskem. Jde především o vozidla stavebních firem, domíchávače, transport dřeva. Dálková kamionová doprava je obvykle v pořádku, hlavně proto, že v jiných evropských státech mají přísnější váhové limity“ - vysvětluje Tomáš Večerka z ostravské pobočky Centra služeb pro silniční dopravu. Každý kraj má jednu mobilní váhovou soupravu.

Spolupracující hlídka dopravní policie z Třince právě zastavuje ve směru od Jablunkova slovenský kamion s návěsem plně naloženým mohutnými kmeny dřeva. Řidič opatrně vjíždí na váhu. Je třeba zvážit zvlášť každou ze šesti náprav tahače a návěsu. Zda se náklad vejde do limitu, záleží na tom, na kolik je dřevo suché. Limit pro tento typ vozidla je stanoven na 48 t, displej na notebooku ukazuje celkovou váhu vozidla 46,80 tun. Ještě zbývá změřit celkovou délku soupravy s nákladem. Výsledek: 19,10 m. Jeden kmen trochu přečnívá - o 40 cm - povolenou délku. Někdo na adresu řidiče poznamená: „Vemte si pilku a uřežte to”. Je to žert. Kontroloři spolu s policisty tuto odchylku tolerují.

Řidič na otázku Horizontu, jak často takovou kontrolou prochází, odpovídá: „Ano, stává se to. Je to otravné, zvláště, když na hranici se Slovenskem je taky váha, kde si mohu zkontrolovat náklad“.

Pánové z Centra služeb pro silniční dopravu rozkládají váhy nejenom u silnic první třídy. Kontrolují i méně důležité komunikace 3. třídy. Se zavedením mýtného, např. na rychlostní komunikaci mezi Frýdkem - Místkem a Ostravou, mnozí místní přepravci - aby ušetřili na mýtném - jezdí po rovnoběžných starých, nezpoplatněných, ale také těžkému provozu nevyhovujících silnicích. Dá se poznat podle hlubokých kolejích na jedné polovině cesty, kterým směrem jezdí s nákladem a zpět a kterým se vracejí už bez nákladu.

„V poslední době jsme udělali několik osvětových akcí pro přepravce. Řidiči si mohli v praxi vyzkoušet, jak velký náklad si mohou dovolit v rámci váhového limitu. Za náklad odpovídá řidič a za nadměrnou váhu mu hrozí ztráta tří trestných bodů. Přináší to výsledky. Mezi řidiči firem, které se naší osvěty zúčastnily, klesl počet váhových přestupků“, vysvětluje Večerka. Během dvou hodin v Návsí bylo prověřeno na váze 13 nákladních vozidel, všechny prošly. „Ještě nějakou hodinku budeme pokračovat v kontrole, ale moc dlouho tady stát nemá smysl. Řidiči náklaďáčků jsou vybaveni vysílačkami a zpráva o našem kontrolním stanovišti už dávno dorazila k těm, kteří nemají čisté svědomí. Ti dokáží čekat někde na parkovišti tak dlouho, až to zabalíme,“ hodnotí situaci Tomáš Večerka.

Další články - Jablunkovsko

Muzeum Těšínska nominovalo řezbáře Pavla Kufu z Mostů u Jablunkova na udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje. Rada kraje nominaci muzea schválila a Pavel Kufa bude 17....

Jablunkovsko | 08.12.2017 - 19:31

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek dopoledne u požáru dříví ve sklepních prostorách rodinného domku v Písku. Za předběžně odhadovanou škodu 150 tisíc korun může nedbalost obyvatele domku, způsobená...

Jablunkovsko | 09.11.2017 - 13:44

Smutně skončila akce policistů, kteří včera hledali staršího muže v Písku.

Jablunkovsko | 01.11.2017 - 08:33

Knížecí dům změnil majitele. Jablunkovští zastupitelé se dnes napodruhé rozhodli, že přece jen mají zájem, aby ve městě vzniklo muzeum. Novým majitelem se stal Moravskoslezský kraj, který zajistí opravu objektu. Kraj...

Jablunkovsko | 23.10.2017 - 21:17