V Třinci dnes začíná festival Jeden svět, nabídne 17 filmů

|
Třinec
| 22. Březen 2017 - 16:03

Pět dnů, 17 dokumentárních filmů, jeden snímek oceněný Českým lvem, 11 friendly places, čtyři speciální projekce, živá knihovna, jedna výstava, koncert, literární soutěž, speciální noviny a čtrnáct besed na třech místech v Třinci – to je letošní ročník festivalu Jeden svět.

KONCERT. Melodie Osvobozeného divadla zněly na čtvrtečním koncertu ZUŠ v Třinci. Žákům na pódiu nechybělo ani dobové oblečení.
KONCERT. Melodie Osvobozeného divadla zněly na čtvrtečním koncertu ZUŠ v Třinci. Žákům na pódiu nechybělo ani dobové oblečení.

V hutnickém městě se bude konat už po desáté a veřejné filmové projekce letos proběhnou od středy do neděle na třech místech – v kině Kosmos, Knihovně Třinec a čajovně V pohodě. Jak uvedla koordinátorka festivalu Hana Pietrová, letošní ročník je specifický tím, že se v něm objevila spousta výborných českých dokumentárních filmů s tématikou lidských práv.

 

Na co si zajít

Určitě nevynechejte dnešní projekci (19 hodin) Normálního autistického filmu režiséra Miroslava Janka, kde vystupuje nadaný třinecký klavírista Denis Szalbot postižený Aspergerovým syndromem. Snímek získal nedávno Českého lva ve své kategorii.

Snímek Zemřít pro design, který se bude promítat ve čtvrtek, bude zřejmě šokovat všechny vyznavače moderního způsobu života. Ukazuje totiž odvrácenou tvář pokroku, která zabíjí ty, kteří ji vytvářejí. Výroba notebooků a mobilů je totiž toxická a zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti, nehledě na ničení životního prostředí.

Kdo má doma děti, by si neměl nechat ujít snímek Děti online. Dokument Kateřiny Hager ukazuje, jak těžké je dospívání a výchova dětí, kdy se většina zábavy přesunula do počítače. Rodiče to tolerují a nějak nepočítají s důsledky.

Zvláště rodičům je určena také sobotní projekce filmu Epidemie svobody, kdy režisérka Tereza Reichová se svým manželem natočila intimní dokument, v němž se oba rozhodují, zda budou svou dceru očkovat nebo ne. Rozhovor s režisérkou najet na straně 8.

Film Miluj mě, jestli to dokážeš bude pro mladší diváky nepřístupný – bude totiž řešit tabuizované téma handicapovaných mužů, kteří řeší svou potřebu sexu se sexuální asistentkou.

O tom, že život nekončí odchodem do důchodu, ale že může být kvalitní i ve vyšším věku, vypráví snímek Život začíná po stovce. Švédka Dagny má svůj vlastní blog na internetu, kam denně přispívá. Píše o všedních věcech, dopisuje si se svými přáteli a sem tam projede seznamky. Večer nezřídka vyráží na párty, kde nepohrdne sklenkou šampaňského. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdyby jí nebylo 102 let. Jak úžasné...

Posledním tipem bude Blanche nebude sedět v koutě. Ukazuje, jak dvaadevadesátiletá dáma Blanche s Alzheimerovou nemocí ožije díky taneční terapii. Poetický film otevírá delikátní téma citových potřeb seniorů, potvrzuje moc arteterapie a beze slov dokazuje, že ve starém těle dříme mladá duše.

 

Přijďte diskutovat

Na většinu promítaných snímků bude po projekci navazovat debata s tvůrci nebo protagonisty. Někteří přijedou do Třince osobně, s jinými lidé budou moci debatovat skypem.

Debaty budou věnovány tématům, která nyní hýbají českou společností, jako je problematika uprchlíků, výchova k obraně státu nebo exekuce.

Více najdete na www.jedensvet.cz.

Více si přečtete v tištěném Horizontu.

Autor: 
RED

Další články - Kultura

Velkou výstavní síň Muzea Třineckých železáren a města Třince zaplnily postavičky Igráčků. Hračky provází české děti už čtyři desetiletí.

Kultura | 25.04.2017 - 12:15

Posledních 110 let školství a vzdělávání v třinecké huti mapuje panelová výstava v Muzeu Třineckých železáren a města Třince otevřená tento týden. Panely nabízí návštěvníkům zajímavou prohlídku do...

Kultura | 05.04.2017 - 05:02

Netradičně tradičně oslavili letošní Den učitelů pedagogové Základní umělecké školy Třinec. Ve čtvrtek si totiž sami nadělili dárek v podobě koncertu ve foyeru třinecké Trisie. Prostě si spolu zahráli.

Kultura | 03.04.2017 - 16:08

Velkým tajemstvím jsou zahaleny čtyři hlavní hvězdy letošního Hutnického dne, která by se měl konat v Třinci v sobotu 6. května. Horizontu se však podařilo zjistit dvě z nich.

Kultura | 29.03.2017 - 17:29