Dvojitá dávka umění přinesla sochy a kresby Petra Borečka

|
Třinec
| 13. Květen 2017 - 9:49

Za velké zájmu veřejnosti začala ve čtvrtek v Galerii Třinec výstava oldřichovického malíře a a sochaře Petra Borečka. Představuje na ní nejen šamotové sochy z posledních let, ale také své kresby.

autor: Zuzana Sedláčková

Jak uvedl umělec na vernisáži, některé s kreseb musel při instalaci artefaktů z výstavy vyjmout, protože svou dynamikou konkurovaly sochám. Poprvé se ve výstavním prostoru objevily také lavičky, aby si návštěvníci mohli při vnímání uměleckých děl odpočinout nebo setrvat v rozjímání.

Umělecká tvorba Petra Borečka je v regionu známá celá léta. Rodák z Kroměříže žil nějakou dobu na Jesenicku, které ho ovlivnilo především tradicí těžby žuly. Jeho první samostatná výstava se uskutečnila ve frýdeckém zámku v roce 1974, dnes má za sebou rozsáhlé dílo, řadu výstav i realizací ve veřejnm prostoru. Jak Horizontu prozradil, jedno z děl nyní připravuje pro Bystřici.

Výtvarné umění vždy mělo a má mnoho podob. Může být zrcadlem doby, obrazem vnitřního světa umělce, inspirované viděnou skutečností, může povznášet i srážet lidského ducha. Vždy je ale svědectvím o autorovi,“ říká umělec.

Všechny jeho díla jsou prodchnuta jeho vírou v Boha. „Ve svém díle se snažím navrátit k neměnným hodnotám, které mohou dát hlubší smysl lidskému bytí. Ve svém úsilí, dopátrat se k pochopení smyslu lidské existence, jsem začal zkoumat knihu knih Bibli. Zde jsem nacházel odpovědi na mé otázky. Porozumění biblickému poselství se tak stalo hlavním inspiračním zdrojem pro mou tvorbu,“ vyznává se Boreček.

Výstava Petra Borečka setrvá v Galerii Třinec do 23. června 2017.

Více si přečtete v tištěném Horizontu.

Autor: 
RED

Další články - Kultura

Náměstí Svobody v Třinci rozezní v neděli benefiční koncert Srdce Evropy.

Kultura | 23.09.2017 - 13:00

Významný malíř z Třince Josef Novický vystavuje na netradičním místě - na chodbách třineckého městského úřadu. Včerejší vernisáže se kromě jeho manželky a dcery a představitelů města zúčastnily také...

Kultura | 13.09.2017 - 09:03

Věční společníci lásky. Radost, touha, vášeň, ale i žárlivost a pochybnosti. To jsou hlavní průvodci milostným duetem Dobré ráno, milá. V pořadí už třetího singlu z oceňovaného Stypkova alba Neboj...

Kultura | 12.09.2017 - 20:21

Dvacet profesionálů a a amatérů vystavuje od 1. září svá díla v Galerii města Třince. Výstavní prostor zaplnilo 28 artefaktů, mezi nimiž najdeme malby, instalace i sochy.

Kultura | 08.09.2017 - 15:38