Metu překročili všichni

|
Hrádek
| 1. Duben 2008 - 7:46

Celkem 266 závodníků z běžeckých oddílů ve Slezsku a také z Polska a Slovenska vyrazilo na trať 14. ročníku „Běhu Hrádkem,“ který se uskutečnil o víkendu v Hrádku.

Iniciátorem oblíbeného běžeckého klání, které je součástí Velké ceny okresu Frýdek-Místek, je místní sportovní nadšenec Bronislav Walek, pravidelný účastník běžeckých závodů. Ve své sbírce má mimo jiné i nepopulární „bramborovou medaili“ z mistrovství republiky v přespolním běhu mezi veterány. „Vyhovují mi všechny tratě, maratónů se ale neúčastním. Nejraději mám přespolní běh a také běh do vrchu. Tyto závody jsme před léty chtěli uspořádat hlavně pro místní školáky, jenže s postupem času se jich začali účastnit běžci z dalších regionálních oddílů, k nimž se postupně přidávali závodnici z příhraničních oblastí Polska a Slovenska. Zatímco v prvním ročníku jich bylo 89, v dalších letech jejich počet neustále rostl, jednou jich bylo dokonce 289,“ prozradil ředitel závodu Walek.

Spolu s dalšími členy organizačního štábu pro běžce rozdělené do 22 kategorií vytýčil tratě od 150 do 8 000 metrů. S tou nejdelší se nejrychleji vypořádal Ľuboslav Čierňava z Čadce. Nejrychlejší ženou byla Hana Haroková z Havířova startující v hlavním závodě, třetího nejrychlejšího času na trati 3 500 m dosáhla mladá třinecká atletka Tereza Ciencialová. Její mamka Jarmila ve své kategorii doběhla třetí. „Máma je bývalou atletkou, běhala delší tratě. Já sice skoro pořád trénuji na stadionu, ale občas si jdeme zaběhat spolu. Jsem v docela dobré formě, proto jsem se rozhodla, že poběžím ve vyšší kategorii na delší trati. Letos bych chtěla zvládnout 1 500 metrů pod 4:55. Byla jsem nominována jako náhradnice na dubnové mistrovství světa v přespolním běhu, které se uskuteční ve Žďáru nad Sázavou,“ prozradila nadějná běžkyně.

Nejmladším účastníkem oblíbeného závodu byl sotva dvouletý Daniel Kaleta z Hrádku, naopak nejstarším 80-letý František Zikeš z Frýdku-Místku. „Běhám třicet let, a ačkoliv běhám od padesáti, mám za sebou přes 180 maratónů. Zamyslel jsem se nad sebou a uvědomil si, že pokud se chci dožít vyššího věku, musím se sebou začít něco dělat. Vidíte, vyplatilo se. Klouby mi prozatím slouží, takže to jde, chtěl bych vydržet aspoň do pětaosmdesáti. Teď se chystám na Pražský maratón,“ přiblížil své plány vitální seniorský atlet.

Nejvíce účastí má na svém kontě za rok padesátiletý Roman Słowioczek z Jablunkova, který v Hrádku nescházel ani jednou. „ Letos už mám za sebou dva maratony, forma je docela solidní. Rychlost mi už pochopitelně chybí, ale vytrvalost pořád zlepšuji. Týdně nastřádám kolem sta kilometrů, běhám do práce nebo po kopcích. Myslím, že běh zdraví utužuje, protože na marodce jsem už nebyl tři roky. Pokud mi zdraví vydrží, rád bych se zúčastnil týdenního Moravského ultramaratónu, který odstartuje 6. července,“ řekl Slowioczek, jenž během své dosavadní kariéry ani jeden závod nevzdal.

Autor: 
Roman Baselides

Další články - Sport

To je škoda! Třebaže třinečtí futsalisté vedli na palubovce brněnského Helasu už 0:3, vinou nevídaného výpadku existenční zápas nakonec prohráli 5:4.

Sport | 12.11.2017 - 23:06

Pouhý bod získali z úvodních dvou střetnutí třetiligoví házenkáři Třince - remizovali v Orlové, prohráli s Paskovem.

Sport | 28.09.2017 - 23:34

Osmý ročník závodu Adidas-Continental Beskydská sedmička odstartoval! V pátek ve 22.30 hodin vyrazili na start všichni závodníci ve dvou kategoriích. Atmosféra na náměstí Svobody v Třinci byla výborná, a...

Sport | 02.09.2017 - 06:44

Osmý ročník extrémního závodu Beskydská sedmička je za dveřmi. Za necelý měsíc se přes 3000 závodníků vydá na trasu vedoucí přes sedm beskydských vrcholů od Javorového po Velký Javorník.

Sport | 10.08.2017 - 20:58