Pod kostelíkem v Gutech byly staré hroby

|
Třinec – Guty
| 30. Listopad 2017 - 6:21

Památkáře na místě bývalého kostela v Gutech, který shořel na začátku srpna, vystřídali archeologové. Udělali dvě sondy a nestačili se divit. Pod povrchem se podle nich skrývá několik desítek hrobů. A dva z nich jsou dokonce uvnitř kostela.

autor: Zuzana Sedláčková

Zatím jsme našli 17 hrobových jam a jejich stáří datujeme od doby založení kostela, tedy od 16. do 19 století. Ale bude jich tu více. Jsme sami moc zvědavi, jaký vzkaz tu naši předkové zanechali příštím generacím,“ uvedl vedoucí archeologického výzkumu Marek Kiecoň z Památkového ústavu v Ostravě, který na místě pracuje s brigádníky.

Hmotných nálezů není mnoho

Naši předkové ale toho zatím o sobě moc neřekli. Podle archeologa totiž hroby neobsahují nějakou zvláštní výbavu, tedy předměty, které lidé vkládali nebožtíkovi do rakve.

Hmotných nálezů moc není. Nenašli jsme žádné kříže nebo růžence. Jsou to spíše jen takové zbytky z tehdejších domácností. V zásypech jsme ale našli části rakví, k nimž se váže tehdejší kování,“ popisuje Kiecoň.

Také nebožtíků se ale nedochovalo téměř vůbec nic, takže se už zřejmě nedozvíme, jaké bylo jejich stáří či v jaké zdravotní kondici byli. „Je to dáno typem půdy, takže jsme našli jsme jen pár kousků kostí, ale jedná se spíš o otisky,“ vysvětluje vedoucí výzkumu v Gutech.

Překvapení v presbytáři

Před archeology je však ještě jedno odhalení. Sonda odhalila, že dva z hrobů se nacházejí přímo v uvnitř kostela. „Jsou přímo v presbytáři a zatím jsme je neotevírali, protože musíme odstranit svrchní vrstvu. Není to něco výjimečného, v kostelích se v těchto místech pohřbívaly významné osoby. Mohl to být nějaký donátor kostela, významný člověk nebo duchovní. Takže uvidíme, co nalezneme,“ těší se Kiecoň.

Za povšimnutí stojí i vrstvy pod podlahou kostela. Jak odhalila sonda, nenajdeme tam jen hlínu a kámen, ale také beton a dokonce strusku. „Tato vrstva vznikla asi při rekonstrukci kostela, kdy se vyměnily dřevěné podlahy, které zřejmě zničilo vlhko a dřevomorka, za něco pevnějšího, co hnilobě odolá. Novodobá betonová vrstva půjde pryč a místo pak prozkoumáme,“ popisuje archeolog.

Autor: 
RED

Další články - Třinecko

Bohatou mikulášskou nadílku pro nemocné děti, které nyní tráví svůj čas na dětském oddělení a dětské jednotce intenzivní péče Nemocnice Třinec, přichystaly členky třinecké neziskové organizace „Nikdy nejsi sám...

Třinecko | 10.12.2017 - 06:21

Velkou radost udělaly dětem hospitalizovaným v Nemocnici Třinec klientky z Klubu seniorů. Na Mikuláše jim předaly spolu s místostarostou města Radimem Kozlovským vlastnoručně vyrobené dárečky v ...

Třinecko | 09.12.2017 - 06:21

Sváteční atmosféra dýchla na každého, kdo v neděli 3. prosince dorazil na náměstí Svobody v Třinci, kde se konal tradiční Mikulášský jarmark. Adventní věnce, perníčky, horký punč, svíčky a další...

Třinecko | 05.12.2017 - 20:30

Předvánoční atmosféru navodí v Třinci v neděli 3. prosince tradiční Třinecký mikulášský jarmark. Na příchozí bude na náměstí Svobody čekat od 10 do 18 hodin kromě množství stánků se svátečními dekoracemi či...

Třinecko | 02.12.2017 - 06:21