Na transplantaci čeká v Třinci deset pacientů

|
Třinec
| 18. Březen 2008 - 12:59

Přítmí. Ticho ruší jen tichounké šumění aparatur vedle nemocničních lůžek. Těch je na dialyzačním středisku B. Braun Avitum v třinecké Nemocnici Podlesí deset.

S nemocnými ledvinami už můžete odjet na dovolenou

Na každém leží jeden z pacientů, který je připojen na přístroj. Deset dialyzačních jednotek tu pracuje na tři směny. Od pondělí do soboty. Na plno. V jejich péči je až 30 pacientů za den. Procedura trvá čtyři i pět hodin. Podle potřeby. Tak dlouho se čistí krev pacientů, kterým nepracují ledviny, jak by správně měly.

Jednotlivá lůžka obcházejí zdravotní sestry, které s nimi polohlasně hovoří a kontrolují správný chod dialyzačních jednotek. „Pacienti si na naši pomoc lehce zvykají. Přicházejí sem pravidelně. Musí. Bez dialýzy se prostě neobejdou,“ vysvětluje sestra Zdenka Kohutová, která právě kontroluje pacientku. „Prostě se nedá vysadit na delší dobu, i když někdy se stane, že pacient zapomene přijít, ale druhý den už to sám napraví,“ vysvětluje.

Lidé sem dojíždějí z dalekého okolí. Od slovenských hranic i z Českého Těšína. „Nejbližší střediska dialýzy jsou v Havířově a ve Frýdku - Místku,“ vypočítává další možnosti připojení na přístroj, který čistí životadárnou tekutinu.

Primář oddělení MUDr. Roman Kantor v úvodu konstatuje, že v České republice jsou 94 střediska dialýzy. „Máme jednu z nejhustších sítí na celém světě. Tolik jich není ani v Německu nebo Rakousku,“ uvádí a dodává, že celkově je evropská síť poměrně hustá a dobře vybavená.

Otázka, jak si má počínat pacient, který se hodlá vzdálit z domova na delší dobu, např. na dovolenou v zahraničí, je nasnadě. „V dnešní době to už není problém. Pokud chce některý z našich pacientů odjet na delší dobu do zahraničí nebo na tuzemskou dovolenou, předem mu domluvíme návštěvu dialyzačního střediska v jiné zemi, v jehož blízkosti se bude nacházet. Připojení na aparaturu a s tím spojené finanční náklady hradí pojišťovny. Někde sice musí za tyto služby připlatit, ale částka je zanedbatelná. Stejně tak mohou naši třineckou dialýzu navštívit cizinci, kteří sem přicestovali. To znamená, že Němec, který se vypraví do Beskyd na dovolenou, přijede buď k nám nebo na jiné dialyzační středisko. Náklady nám uhradí některá česká pojišťovna, u níž se rekreant registruje. Té náklady proplatí německá pojišťovna,“ vysvětlil primář.

Prevenci ledvinových onemocnění považuje lékař Roman Kantor za velmi důležitou. „Objevit poruchu funkce ledvin hned v zárodku, to je pro potencionálního pacienta výhra. Většina nemocí ledvin nečiní žádné potíže. Až v devadesáti procentech pacienti netuší, že mají poškozené ledviny. Nejvíce ohrožené ledviny mají nemocní s vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Odhalení možných ledvinových komplikací a časné zahájení léčby dokáže další poškozování ledvin výrazně zpomalit nebo i zcela zastavit. Časný záchyt onemocnění je stejně důležitý jako léčba cukrovky nebo vysokého cholesterolu. I malé snížení funkce ledvin až trojnásobně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění,“ vysvětluje Roman Kantor.

V třineckém dialyzačním středisku nyní čeká na transplantaci ledvin deset adeptů. „Transplantace ledvin je jednou z možností léčby selhání ledvin. Nejhorší je přitom čekání na vhodného dárce. Bohužel jen část dialyzovaných pacientů je zařazena do čekací listiny. Podmínkou transplantace je relativně dobrý zdravotní stav. Ten však většině dialyzovaných pacientů chybí,“ vysvětluje primář.

Poprvé se minulý týden v rámci Světového dne ledvin uskutečnil na dialyzačním středisku den otevřených dveří. O jeho návštěvu i bezplatné jednoduché vyšetření byl obrovský zájem. Protože je prevence nejlepší, z celkového počtu 82 vyšetřených osob jich téměř polovinu odeslal Roman Kantor k důkladnějším kontrolám zdravotního stavu u jejich praktických lékařů.

„Touto akcí jsme chtěli mimo jiné informovat veřejnost, že tak, jak si lidé hlídají v krvi cholesterol a cukr, měli by vědět, jakou mají v krvi močovinu a kreatinin. To jsou dvě látky, které se při poklesu funkce ledvin začínají zvyšovat a jsou běžně vyšetřovány v rámci pravidelných kontrol. Znát by je měli především diabetici, hypertonici a všichni pacienti s onemocněním ledvin a močových cest,“ dodal primář.

Další články - Třinecko

1. místo RD Filínovi Tyra

Další ročník soutěže „Stavba roku“, kterou už tradičně organizuje odbor stavebního řádu a územního plánování městského úřadu v Třinci, zná své vítěze. Architektonicky zdařilé stavby pečlivě posoudila...

Třinecko | 21.12.2017 - 10:19

Město Třinec bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem, který počítá s příjmy ve výši 621 803 700 Kč a výdaji 710 724 800 Kč. Rozdíl mezi příjmy a výdaji bude kryt částečně z vlastních...

Třinecko | 20.12.2017 - 06:21

Modernější, uživatelsky vstřícnější, bezbariérové, s atraktivním designem. Takové jsou nové oficiální webové stránky města Třince, které byly spuštěny do ostrého provozu.

Třinecko | 18.12.2017 - 09:00

Bohatou mikulášskou nadílku pro nemocné děti, které nyní tráví svůj čas na dětském oddělení a dětské jednotce intenzivní péče Nemocnice Třinec, přichystaly členky třinecké neziskové organizace „Nikdy nejsi sám...

Třinecko | 10.12.2017 - 06:21