Krkavčích mnohorodiček přibývá

|
Region
| 29. Duben 2008 - 9:20

Karvinská porodnice hlásí stále více matek, které rodí už poněkolikáté s rozhodnutím dát své dítě k adopci.

Vezmou porodné a dítě odloží v nemocnici

Podle porodníků tyto krkavčí matky často svému dítěti nedají ani jméno a zajímají se pouze o porodné, na které mají ze zákona nárok. Přímo z karvinské porodnice putoval do ústavu za první čtyři měsíce roku stejný počet dětí jako obvykle za celý rok, třinecké zařízení hlásí neměnný stav.

„Za pětadvacet let, co tuto práci dělám, jsem nezažila takový nárůst opuštěných dětí. Jen letos jsem už řešila šest adopcí,“ uvedla sociální sestra Nemocnice v Karviné - Ráji Jana Wilczynská s tím, že matce, která se dítěte zřekne a nejeví o ně zájem, stát stejně vyplatí porodné ve výši 13 tisíc korun. Letos se také zvýšil věk rodiček, které nechaly dítě v porodnici. Nejmladší bylo 24, nejstarší 43 let, zatímco například předloni měla nejmladší 16 a nejstarší 36 let.

Podle mluvčí této nemocnice Hany Jakubkové muselo zařízení přijmout další sociální sestru, přibývájí totiž také dětí, o které se rodiče nestarají. V loňském roce řešily sociální sestry v rájecké nemocnici 145 případů týraných nebo zanedbaných dětí, případně i dětí na útěku z domova.

„Nedávno k nám policiste dovezli desetiletého chlapce, který spal na pískovišti. Za žádnou cenu se nechtěl vrátit domů a po léčení skončil v zařízení pro okamžitou pomoc při dětském domově,“ popsala jeden ze smutných příběhů sociální sestra.

Naopak třinecká porodnice nehlásí nárůst opuštěných dětí. Letos zde prozatím měli jedno miminko k adopci, vloni dvě, předloni žádné. „Ve většině případů šlo o svobodné nebo nezletilé rodičky, které neměly motivaci ani rodinné zázemí k výchově dětí. Ojediněle to byly děti z úplných rodin, kdy se rodiče rozhodli nevychovávat další děti z finančních důvodů,“ říká sociální sestra Nemocnice Třinec Stanislava Pavlíková.

Také třinečtí pediatři mají zkušenosti s týranými dětmi. „Vzpomínám si na případ chlapce, který se choval na svůj věk ustrašeně. Když za ním rodiče přicházeli na návštěvu do nemocnice opilí, kontaktovali jsme odbor sociálně právní ochrany dětí“, komentuje Stanislava Pavlíková.

Autor: 
Dorota Havlíková

Další články - Zprávy z regionu

Vyšší bezpečnost na třech železničních přejezdech v Moravskoslezském kraji zajišťují nové kamerové systémy. Volba padla na místa, kde řidiči často porušují pravidla silničního provozu. Před rokem byl instalován...

Zprávy z regionu | 20.12.2017 - 13:37

Výuku šachu na základních školách se ještě v letošním roce rozhodly podpořit Třinecké železárny. Zakoupily 110 šachových souprav a rozdělí je do 16 základních škol, které se zapojily do výuky této královské...

Zprávy z regionu | 19.12.2017 - 21:05

Nákupy v internetových obchodech a bazarech jsou dnes velmi rozšířené. Mohou zde být nabídky nebo naopak poptávky různých věcí, ať už se jedná o použité nebo nové. Ušetřit tak lze i nemalé peníze...

Zprávy z regionu | 16.12.2017 - 06:21