Inflační padesátihaléř už v peněžence překáží

|
Region
| 18. Březen 2008 - 13:13

Padesátihaléřové mince budou platit už jen do konce roku. Poté je čeká zrušení.

Názory obchodníků na jejich potřebnost se různí. Řada z nich by je zrušila už nyní, další by s tím ještě počkali, zatímco jiní k nim zaujímají neutrální stanovisko.

„Každopádně by se měly zrušit,“ říká majitel Restaurace Sojka v třinecké části Nebory Lešek Stec. Obdobný názor jsme zaznamenali v Bistru Silesia v Jablunkově. „Padesátníky jsou už asi zbytečné. Nejde za ně nic koupit a zabírají jen místo v peněžence,“ usuzuje spolumajitelka českotěšínského Art clubu restaurantu Barbara Raszyková.

Také prodavačka z Večerky Tepna v Návsí je přesvědčena, že padesátihaléřové mince jsou v dnešní době už přežitkem. „Hodně lidí nemá drobné a tak vznikají problémy při vydávání peněz. Kdyby se zaokrouhlovalo na celé koruny, bylo by to jednoduší,“ tvrdí zmíněná prodavačka.

„Padesátníky jsou už zbytečné,“ lakonicky konstatuje Richard Malyjurek z potravinářské prodejny Tomáš Malyjurek v Českém Těšíně. Pro okamžité zrušení těchto mincí by byla i prodavačka Jitka Borská z Potravin Borski v Třinci. Helena Nogová, majitelka stejnojmenné Večerky v Bystřici uvedla, že hodně jejich zákazníků už padesátníky ani nechce z důvodu, že nemají žádnou hodnotu a jen překážejí v peněžence. Ve stejném duchu se vyjádřil číšník v restauraci českotěšínského hotelu Piast.

V Potravinách Vesna v Českém Těšíně nám řekli, že řada jejich zákazníků je na padesátníky zvyklá a tak si je berou i při vydávání. „Těžko říct, ten rok ještě klidně můžou zůstat. Ceny jdou pořád nahoru a teď se zaokrouhlují na padesátníky, zatímco potom se bude zaokrouhlovat na koruny,“ váhá s odpovědí majitelka potravinářského obchodu v Jablunkově Kristina Fiedorová.

Helena Turoňová z prodejny smíšeného zboží v Horní Lomné je také přesvědčena, že padesátihaléře by měly zůstat nadále v platnosti. „Říkám to jako obchodnice, jsou to také peníze a naši zákazníci je zpět berou skoro všichni,“ prohlašuje Turoňová.

Autor: 
Česlav Gamrot

Další články - Zprávy z regionu

Vyšší bezpečnost na třech železničních přejezdech v Moravskoslezském kraji zajišťují nové kamerové systémy. Volba padla na místa, kde řidiči často porušují pravidla silničního provozu. Před rokem byl instalován...

Zprávy z regionu | 20.12.2017 - 13:37

Výuku šachu na základních školách se ještě v letošním roce rozhodly podpořit Třinecké železárny. Zakoupily 110 šachových souprav a rozdělí je do 16 základních škol, které se zapojily do výuky této královské...

Zprávy z regionu | 19.12.2017 - 21:05

Nákupy v internetových obchodech a bazarech jsou dnes velmi rozšířené. Mohou zde být nabídky nebo naopak poptávky různých věcí, ať už se jedná o použité nebo nové. Ušetřit tak lze i nemalé peníze...

Zprávy z regionu | 16.12.2017 - 06:21